Μοριακή ταυτοποίηση φυτών

Μετά το πέρας του μαθήματος οι φοιτητές να γνωρίζουν:

• Τι είναι μοριακή ταυτοποίηση φυτών, που χρησιμοποιείται και ποια η χρησιμότητά της στη διατήρηση της βιοποικιλότητας και στην εκμετάλλευση των αυτοφυών φυτών.
  • Τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται στη μοριακή ταυτοποίηση.
  • Τι είναι το «DNA barcoding» και πώς χρησιμοποιείται στην ταυτοποίηση των φυτών
  • Να σχεδιάζουν την επίλυση ερωτημάτων που σχετίζονται με τη βιοποικιλότητα των φυτών και τη μοριακή ταυτοποίηση τους. Σύνθεση και ανάλυση αποτελεσμάτων, εκπόνηση και παρουσίαση της εργασίας.

Βασική γνώση χειρισμού Η/Υ, χρήση του διαδικτύου, αναζήτηση βιβλιογραφίας, χρήση βιβλιογραφικών πηγών του Α.Π.Θ. και βασικές γνώσεις μοριακής βιολογίας.

Ταυτοποίηση φυτών με μοριακές μεθόδους, αναγκαιότητα, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με κλασικές μεθόδους ταυτοποίησης. Μέθοδοι που χρησιμοποιούνται στην μοριακή ταυτοποίηση. Παράδειγμα εργασίας (case study): DNA barcoding στους φυτικούς οργανισμούς.

Μαθητοκεντρική, συμμετοχική, συνεργατική και βιωματική προσέγγιση. Παρακολούθηση μικρών διαλέξεων και πρακτική (εργαστηριακή) εξάσκηση. Εκπόνηση, συγγραφή και παρουσίαση (προφορική και γραπτή) εργασίας.

Άτυπη διαρκής αξιολόγηση, παρουσίαση

• να γνωρίζει πως χρησιμοποιείται η μοριακή ταυτοποίηση φυτών
  • να σχεδιάζει τη στρατηγική αναζήτησης του προβλήματος που του ανατέθηκε
  • να εκτελεί την αναζήτηση
  • να αναλύει τα δεδομένα, να βγάζει συμπεράσματα και να τα παρουσιάζει.
  • της εργασίας που εκπονήθηκε και απάντηση ερωτήσεων.

Αξιολόγηση της σύνθετης δεξιότητας κάθε φοιτητή, μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.