Αναγνώριση και συλλογή φυτών από το πεδίο

Επιλογής, υποβάθρου, επιστημονικής περιοχής, ανάπτυξης δεξιοτήτων

Τα κύρια διαγνωστικά γνωρίσματα των φυτών που μας οδηγούν στην ταξινομική αναγνώρισή τους. Εργασία υπαίθρου, αύξηση παρατηρητικότητας, μέτρα προσωπικής προστασίας, χρήση χαρτών, χρήση βοηθητικών εργαλείων και οργάνων, οργάνωση, διατήρηση και διαχείριση συλλογών φυτών.

Το μάθημα 2.1

Γνώσεις και δεξιότητες που απαιτούνται για την αναγνώριση και συλλογή αυτοφυών φυτών από μια συγκεκριμένη περιοχή. Εποχή συλλογής σε σχέση με τη γεωγραφική περιοχή και το στόχο - ομάδα φυτών. Μέτρα προσωπικής ασφάλειας. Τι πρέπει να περιλαμβάνει ένα φυτικό δείγμα για να προσδιορισθεί ταξινομικά. Χρήση βοηθητικών εργαλείων και οργάνων. Αποξήρανση φυτικών δειγμάτων. Οργάνωση, διατήρηση και διαχείριση μιας συλλογής.

Το ηλεκτρονικό αρχείο που δημιούργησε ο κάθε φοιτητής στη διάρκεια του μαθήματος 2.1.

Καθοδηγούμενη και αυτόνομη εργασία, δημιουργία προσωπικού αρχείου δειγμάτων και φωτογραφιών αυτοφυών φυτών μιας περιοχής, παρουσίαση εργασίας.

Οι φοιτητές αξιολογούνται κατά τη διάρκεια της συνεργασίας τους με τον διδάσκοντα (ικανότητα ανάπτυξης δεξιοτήτων) και από την προφορική παρουσίαση της εργασίας τους.