(ΒΑΦ 1.1) Το δίκτυο των Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών

ΒΑΦ 1.1
Υποβάθρου

Οι φοιτητές μετά το πέρας  του μαθήματος θα γνωρίζουν τις υπηρεσίες που παρέχονται από:

• το Κέντρο Λειτουργίας Δικτύου (ΚΛΔ) του ΑΠΘ
  • το Κέντρο Υποστήριξης Τεχνολογιών Πληροφορικής (ΚΥΤΠ)
  • το Σύστημα Βιβλιοθηκών του ΑΠΘ και ιδιαίτερα των υπηρεσιών που παρέχονται από το Σύνδεσμο Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών

Βασικές γνώσεις Η/Υ, γνώσεις λειτουργικού συστήματος WinXP ή Win Vista, εμπειρία στη χρησιμοποίηση δικτύου δεδομένων Η/Υ, internet browser, αγγλική γλώσσα.

Οι υπηρεσίες του ΚΛΔ, ΚΥΤΠ και Συστήματος Βιβλιοθηκών του ΑΠΘ.

Kαθοδηγούμενη και αυτόνομη εργασία. Διαλέξεις, πρακτική εξάσκηση (practical), εκπόνηση και παρουσίαση (προφορική και γραπτή) εργασίας (project work).

Διαρκής αξιολόγηση, με βάση την καθημερινή συμμετοχή και την απόκτηση δεξιοτήτων στη των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που παρέχονται από το ΑΠΘ

Αξιολόγηση της σύνθετης δεξιότητας κάθε φοιτητή να

• αντιλαμβάνεται τη χρησιμότητα των παρεχομένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών από το ΑΠΘ
  • μπορεί κάθε φορά να επιλέγει την υπηρεσία που του χρειάζεται, και
  • παρουσιάζει τη χρησιμότητα των κυριότερων ηλεκτρονικών υπηρεσιών που παρέχονται στους φοιτητές από το ΑΠΘ.

Αξιολογείται η επιτυχία και η ακρίβεια της επιλογής και της χρήσης της κάθε ηλεκτρονικής υπηρεσίας.