Παλαιότερες φωτογραφίες (2007-2012)

Φωτογραφίες από τα μαθήματα και τις εκδηλώσεις στις οποίες συμμετείχαν οι φοιτητές του ΠΜΣ ΒΑΦ

2011-2012

Εργασία πεδίου στο όρος Βέρνον (Βίτσι). Επίσκεψη στο Καταφύγιο Αρκούδας του Αρκτούρου, στο Νυμφαίο

Στην Ιερισσό στο πλαίσιο του μαθήματος ΒΑΦ 4.3 "Κοινωνία και βιοποικιλότητα"

Εργασία πεδίου στο όρος Βέρμιο

Εργασία στο Κέντρο Γεωργικής 'Ερευνας, Τμήμα Αρωματικών Φυτών (Ο.Γ.Ε.Ε.Κ.Α. ΔΗΜΗΤΡΑ), στο πλαίσιο του μαθήματος ΒΑΦ 2.5 "Χημικές αναλύσεις"

Εργασία πεδίου των μεταπτυχιακών φοιτητών του ΠΜΣ ΒΑΦ στο πλαίσιο του μάθηματος 2.2 "Αναγνώριση και συλλογή φυτών από το πεδίο" και των προπτυχιακών φοιτητών στο μάθημα ¨Συστηματική Βοτανική"

Εργασία πεδίου στο πλαίσιο του μαθήματος ΒΑΦ 2.3 "Καλλιέργεια και διατήρηση φυτικού υλικού"

Eκδηλώσεις του Mount Athos Area Gourmet

Eκδήλωση που οργάνωσε το ΠΜΣ ΒΑΦ και το Εργαστήριο Συστηματικής Βοτανικής και Φυτογεωγραφίας του Τμήματος Βιολογίας με τίτλο "Η φύση στα πάρκα του ΑΠΘ", στο πλαίσιο των εκδηλώσεων "ΑΠΘ την Κυριακή"

Επίσκεψη στο Κτήμα Γεροβασιλείου

Επίσκεψη στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης, Υποδιεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών Βορείου Ελλάδος

Παρουσίαση των εργασιών των φοιτητών στο μάθημα ΒΑΦ 1.1 "Το δίκτυο των Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών"

Εκδήλωση για την υποδοχή των πρωτοετών και τον αποχαιρετισμό των αποφοίτων

2010-2011

Στιγμιότυπα 2009-2011

Επίσκεψη στη μονάδα συλλογής και επεξεργασίας αρωματικών φυτών ECOPHARM HELLAS ABEE (4ο χλμ. Κιλκίς – Θεσσαλονίκης)

Επίσκεψη στη μονάδα παραγωγής μανιταριών "Αγροκτήματα - Χατζηπαύλου",  Μάνδρες, Κιλκίς

Συμμετοχή στο 12ο Συνέδριο της Ελληνικής Βοτανικής Εταιρίας, Ρέθυμνο, 29/9-2/10/2011

Επίσκεψη στο Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο Αλοννήσου Β Σποράδων

Εργασία στο Κέντρο Γεωργικής 'Ερευνας, Τμήμα Αρωματικών Φυτών (ΕΘΙΑΓΕ, Θέρμη Θεσσαλονίκης), στο πλαίσιο του μαθήματος ΒΑΦ 2.5 "Χημικές αναλύσεις"

Εργασία πεδίου στην περιοχή του δικτύου NATURA 2000 "GR1260002-Εκβολές Ποταμού Στρυμόνα" στο πλαίσιο του μαθήματος ΒΑΦ 6.3 "Δίκτυο NATURA 2000"

Υποδοχή των πρωτοετών φοιτητών και αποχαιρετισμός των αποφοίτων του ΠΜΣ ΒΑΦ

2009-2010

Αποκριάτικο πάρτυ!

Ομιλίες των Δ. Λιάλιου, Καθηγήτριας του Α.Π.Θ., Γ. Καραμπουρνιώτη, Καθηγητή του Γ.Π.Α. και Δ. Νικολόπουλου, μέλους Ε.Ε.ΔΙ.Π. του Γ.Π.Α.

Στιγμές του ΠΜΣ ΒΑΦ

Ομιλία της Σ. -Μ.  Βαλαμώτη, Επίκουρης Καθηγήτριας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΑΠΘ, με θέμα "Η αρχαιοβοτανική έρευνα της διατροφής στην προϊστορική Ελλάδα".

Ομιλία του Π. Δημόπουλου, Καθηγητή του Τμήματος Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με θέμα "Η παρακολούθηση και η αξιολόγηση της κατάστασης διατήρησης ειδών και οικοτόπων στην Ελλάδα και στο δίκτυο NATURA 2000"

Κοπή βασιλόπιτας 2011

Ομιλία του Σ. Ντάφη, Ομότιμου Καθηγητή της Σχολής Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος ΑΠΘ, με θέμα "Η εφαρμογή της οδηγίας 92/43/EU στην Ελλάδα: υφιστάμενη κατάσταση και προοπτικές".

Στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ

Επίσκεψη στη Ροδόπη και τα Στενά Νέστου.

Ώρα για πάρτυ!

Εργασία πεδίου στην Ιερισσό στο πλαίσιο του μαθήματος ΒΑΦ 4.3 "Κοινωνία και βιοποικιλότητα"

Επίσκεψη στο Βαλκανικό Βοτανικό Κήπο Κρουσίων

Ομιλία του Σ. Βυζαντινόπουλου, Ερευνητή ΕΘΙΑΓΕ, με θέμα "Αγροτική έρευνα, καινοτομία και βιοποικιλότητα".

Επίσκεψη στις εταιρίες STERIMED (επεξεργασία νοσοκομειακών αποβλήτων), Σίνδος και Ecopharm (συλλογή και επεξεργασία αρωματικών φυτών), Κιλκίς.

Ομιλία του Η. Ελευθεροχωρινού, Καθηγητή της Γεωπονικής Σχολής ΑΠΘ,  με θέμα "Βιοποικιλότητα, Γεωργία και Κλιματική Αλλαγή"

Ομιλία του  Α. Οικονόμου, Επίκουρου Καθηγητή ΑΣΠΑΙΤΕ,  με θέμα "Παρουσιάζοντας αποτελεσματικά  τον εαυτό και τη δουλειά μας: από τη σύνταξη  ενός βιογραφικού σημειώματος στην παρουσίαση ενός βοτανικού κήπου"

Εργασία πεδίου στο όρος Στρατονικό στο πλαίσιο του μαθήματος ΒΑΦ 2.2 "Αναγνώριση φυτών στο πεδίο"

Υποδοχή των πρωτοετών φοιτητών και αποχαιρετισμός των αποφοίτων του ΠΜΣ ΒΑΦ