Γενικές Πληροφορίες

Γκέλης Σ., Επίκουρος Καθηγητής

Χανλίδου Ε., Επίκουρη Καθηγήτρια

Γενική Περιγραφή

Απονομή Τίτλου Σπουδών: Το ΠΜΣ απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (ΜΔΕ) στη «Διατήρηση της Βιοποικιλότητας και Αειφορική Αξιοποίηση Αυτοφυών φυτών».

Προϋποθέσεις Εισαγωγής: Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί Πτυχιούχοι των Τμημάτων Βιολογίας και άλλων Τμημάτων συναφούς γνωστικού αντικειμένου Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων ΤΕΙ συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

Χρονική Διάρκεια: Η χρονική διάρκεια του ΠΜΣ είναι δύο έτη (4 εξάμηνα).

Δομή Προγράμματος (60 μονάδες ECTS ανά έτος): Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές τον πρώτο χρόνο παρακολουθούν ομάδες μαθημάτων που συγκροτούνται από επιμέρους μαθήματα. Το δεύτερο χρόνο παρακολουθούν μαθήματα (5Χ2 ECTS) και εκπονούν Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία (50 ECTS).

Τελική Εξέταση: Δεν υπάρχει. Υπάρχει ξεχωριστή αξιολόγηση για το κάθε μάθημα.

Δίδακτρα: Δεν απαιτείται η καταβολή διδάκτρων για την παρακολούθηση του Προγράμματος.

Γλώσσα διδασκαλίας: Ελληνική ή αγγλική, αν απαιτείται.