(ΒΑΦ 7.1) Επιχειρηματικές δραστηριότητες βασισμένες σε αυτοφυή φυτά

ΒΑΦ 7.1
Άτομα που Συνεπικουρούν στην Εκπαίδευση:

Οι φοιτητές μετά το πέρας του μαθήματος θα γνωρίζουν σχετικά με την εκμετάλλευση αυτοφυών φυτικών ειδών:Τη μεθοδολογία σύνταξης ενός επιχειρηματικού σχεδίου,

• Τη σκοπιμότητα και αναγκαιότητα ανάπτυξης επιχειρηματικής δραστηριότητας,
  • Την αναγκαιότητα ενσωμάτωσης στοιχείων καινοτομίας στην ανάπτυξη νέων προϊόντων ή επιχειρήσεων,
  • Την αναγκαιότητα για σύνδεση μίας επιχειρηματικής ιδέας με  τις πολιτικές της Ελλάδας & της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
  •  Όρους και έννοιες που άπτονται της επιχειρηματικότητας.

Η κατανόηση βασικών εννοιών της επιχειρηματικότητας (σκοπιμότητα, βιωσιμότητα, αειφορικότητα, ανταγωνιστικότητα) στο πλαίσιο των προτεραιοτήτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η προσέγγιση και η σύνταξη ενός σύντομου επιχειρηματικού σχεδίου χρησιμοποιείται ως εργαλείο για την καλύτερη κατανόηση των παραπάνω εννοιών. Σύνδεση της επιχειρηματικότητας με τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της χρήσης αυτοφυών αρωματικών φυτών.

Μικρές διαλέξεις, εφαρμογή οδηγιών, επίλυση προβλήματος, προφορική παρουσίαση.

Αξιολόγηση της εργασίας που εκπονεί ο κάθε φοιτητής και της προφορικής παρουσίασής της. Ο κάθε φοιτητής αξιολογείται για τις γνώσεις του γύρω από:

•  Τους όρους και έννοιες που άπτονται της επιχειρηματικότητας,
  • Τη σκοπιμότητα και αναγκαιότητα ανάπτυξης επιχειρηματικής δραστηριότητας,
  • Την αναγκαιότητα για σύνδεση μίας επιχειρηματικής ιδέας με  τις πολιτικές της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
  • Τη μεθοδολογία σύνταξης ενός επιχειρηματικού σχεδίου.
Ακαδημαϊκό Έτος: