(ΒΑΦ 8.1) Προχωρημένες Εργαστηριακές Ασκήσεις: Χημικές αναλύσεις εδάφους

ΒΑΦ 8.1

Μετά το πέρας του μαθήματος oι φοιτητές θα είναι σε θέση να διεξάγουν δειγματοληψία εδάφους, να προετοιμάζουν δείγματα εδάφους και να προσδιορίζουν στα δείγματα αυτά

Την κοκκομετρική τους σύσταση

Το pH

Την ηλεκτρική αγωγιμότητα (EC)

Τις συγκεντρώσεις Ca, Mg, Na για τον προσδιορισμό του λόγου προσρόφησης Na (SAR)

Το ανταλλάξιμο Na και την ικανότητα ανταλλαγής κατιόντων (CEC) για τον προσδιορισμό του ποσοστού ανταλλάξιμου Na (ESP)

Τη συγκέντρωση CaCO3

Γνώση αγγλικής γλώσσας

Χημικές αναλύσεις εδάφους

Soil Science Society of America, 1996. Methods of soil analysis. SSSA, Inc., Madison, Book series 5.

Αλεξιάδης, K., 1980. Φυσική και Χημική Ανάλυση Εδάφους. Θεσσαλονίκη. Έκδοση ΑΠΘ.

Μικρές διαλέξεις, καθοδηγούμενη και αυτόνομη εργασία.

Διαρκής με βάση την καθημερινή απόδοση του φοιτητή. Συγγραφή και προφορική παρουσίαση εργασίας.

Αξιολογείται η ικανότητα του φοιτητή να προετοιμάζει εδαφικά δείγματα και να προσδιορίζει στα δείγματα:

Την κοκκομετρική τους σύσταση

Το pH

Την ηλεκτρική αγωγιμότητα (EC)

Τη συγκέντρωση CaCO3.

Ελληνική