(ΒΑΦ 8.1) Προχωρημένες εργαστηριακές ασκήσεις: Ταξινομικός προσδιορισμός και εκτίμηση της ποιότητας εμπορικών αρωματικών φυτών

ΒΑΦ 8.1

Μετά το πέρας του μαθήματος οι φοιτητές θα γνωρίζουν:

• Τις προδιαγραφές και οδηγίες της ΕΕ για την εκτίμηση της ποιότητας φυτών που διατίθενται στο εμπόριο ώς βότανα και/ή αρτυματικά.
  • Τον ταξινομικό προσδιορισμό φυτικών δειγμάτων που διατίθενται στο εμπόριο
  • Την «παραλαβή» των αιθερίων ελαίων με υδροαπόσταξη.

Τα μαθήματα ΒΑΦ 2.1 Χρήση εργαλείων ταξινόμησης φυτών και 2.5 Χημικές αναλύσεις

Προδιαγραφές της European Spice Association (ESA) και Οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το εμπόριο φυτών που διατίθενται ως βότανα και/ή αρτυματικά. Ταξινομικός προσδιορισμός και εκτίμηση της περιεκτικότητας σε αιθέριο έλαιο δειγμάτων «φασκόμηλου» και «ρίγανης» που διατίθενται στο εμπόριο.

Εφαρμογή οδηγιών. Πρακτική (εργαστηριακή) εξάσκηση. Καθημερινή παρακολούθηση και καθοδήγηση του φοιτητή. Εκπόνηση, συγγραφή και παρουσίαση (προφορική και γραπτή) εργασίας.

Άτυπη αξιολόγηση με βάση την καθημερινή εργασία του φοιτητή. Συγγραφή κειμένου. Δημόσια προφορική παρουσίαση και απάντηση ερωτήσεων.

Ο κάθε φοιτητής αξιολογείται για την ικανότητα που απέκτησε να:

• Κατανοεί τις προδιαγραφές και οδηγίες της ΕΕ για την εκτίμηση της ποιότητας φυτών που διατίθενται στο εμπόριο ώς βότανα και/ή αρτυματικά.
  •  Προσδιορίζει ταξινομικά φυτικά δείγματα που διατίθενται στο εμπόριο
  • Εκτιμά την περιεκτικότητα σε αιθέριων έλαιο.
Ελληνική
Ακαδημαϊκό Έτος: