Εκπαιδευτικές δραστηριότητες 2011-2012

Θέμα Ομιλίας/Δραστηριότητας:
  • Ομιλία της Δρ. Μαρίας Παχιαδάκη, Woods Hole Oceanographic Institute, με θέμα "Τεχνολογίες αλληλούχισης νέας γενιάς στην εξερεύνηση της μικροοργανισμικής ποικιλότητας. 9/11/2012.
  • Ομιλία του Θωμά Σαββίδη, Αναπληρωτή Καθηγητή, Τμήμα Βιολογίας Α.Π.Θ. με θέμα "Μηχανισμοί έκκρισης ουσιών από τα φυτά". 6/11/2012. Δείτε το video
  • Ομιλία του Αρτέμιου Μποζαμπαλίδη, Καθηγητή, Τμήμα Βιολογίας Α.Π.Θ. με θέμα "Αδένες αιθερίου ελαίου σε αρωματικά φυτά". 6/11/2012.
  • Ομιλία του Αναγνώστη Τσουκαλά, APIVITA Α.Ε., με θέμα "APIVITA: Πορεία και στόχοι". 13/11/2012.
  • Ομιλία της Sophie Nadot, Καθηγήτριας, Laboratoire Ecologie, Systématique et Evolution, UniversitéParis Sud, στο Τμήμα Βιολογίας ΑΠΘ, με θέμα “Early Pollen development inAngiosperms”. 12/7/2012.
  • Ομιλία του Bertrand Gakière, Institut de Biotechnologie des Plantes, Université Paris-Sud, στουςφοιτητές με θέμα «Plant adaptations to dry environments». 12/7/2012.
  • Ομιλία του Bertrand Gakière, Institut de Biotechnologie des Plantes, Université Paris-Sud στο Τμήμα Βιολογίας ΑΠΘ με θέμα «NAD metabolism in plants: impact on plant growth and stress resistance».11/7/2012.
  • Ομιλία της Sophie Nadot, Καθηγήτριας, Laboratoire Ecologie, Systématique et Evolution, Université Paris Sud, στους φοιτητές του ΠΜΣ ΒΑΦ με θέμα "APG classification". 11/7/2012.
  • Ομιλία του Δημήτρη Μπορμπουδάκη, υποψήφιου διδάκτορα, Durell Institute of Conservation and Ecology, University of Kent & School of Agriculture and Development, University of Reading, απόφοιτου του ΠΜΣ ΒΑΦ στους φοιτητές, μέσω webconference, με θέμα "Διαχείριση προστατευόμενων περιοχών και δημοκρατία". 8/6/2012.
  • Ομιλία του Δρ. Δημήτρη Κουρέα, Τμήμα Βιολογίας ΑΠΘ, θα μιλήσει στους φοιτητές με θέμα «Εξάπλωση, μορφολογία και αιθέρια έλαια του είδους Thymus sibthorpii Benth. σε διαφορετικούς τύπους οικοτόπων». 7/6/2012.(Δείτε το video
  • Ομιλία της Δέσποινας Βώκου, Καθηγήτριας, Τμήμα Βιολογίας Α.Π.Θ., Πρόεδρου της Εθνικής Επιτροπής "Φύση 2000" στους φοιτητές με θέμα "Η Επιτροπή Φύση 2000' και οι παρεμβάσεις της σχετικά με τη διαχείριση των προστατευόμενων περιοχών της χώρας". 1/6/2012. (δείτε το video)
  • Ομιλία του Σπύρου Θεοδωρίδη, υποψήφιου διδάκτορα, Ινστιτούτο Συστηματικής Βοτανικής, Πανεπιστήμιο Ζυρίχης, στους φοιτητές, μέσω webconference, με θέμα "Ecological and geographical modes in the Alpine – Arctic Primula sect. Aleuritia Polyploid complex". 31/5/2012.
  • Ομιλία της Δρ. Ευαγγελίας Δράκου, Μεταδιδακτορικής Ερευνήτριας, Land Resource Management Unit, Institute for Environment and Sustainability, Joint Research Centre, European Commission, Italy στους φοιτητές του ΠΜΣ ΒΑΦ, μέσω webconference, με θέμα "Υπηρεσίες οικοσυστημάτων και Προστατευόμενες Περιοχές". 31/5/2012.
  • Ομιλίες της Ελένης Χοντολίδου, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής Α.Π.Θ., με θέματα "Οδηγίες προς ναυτιλομένους: ορθολογικοί τρόποι διαχείρισης της επιστημονικής εργασίας" και "Από τον αλφαβητισμό στον κριτικό γραμματισμό και τους πολυγραμματισμούς", 30/5/2012. (Δείτε το video)
  • Ομιλία του Κώστα Κωτσάκη, Καθηγητή, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΑΠΘ, στους φοιτητές με θέμα "Πολιτισμική Ποικιλότητα". 29/5/2012. (Δείτε το video)
  • Ομιλία της Σοφίας Τσακίρη, Δικηγόρου-ΜΒΑ,  Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας, Επιτροπή Ερευνών Α.Π.Θ., στους φοιτητές του με θέμα "Μεταφορά τεχνολογίας και ανάπτυξη επιχειρηματικότητας". 29/5/2012. (Δείτε το video)
  • Ομιλία του Στέργιου Πυρίντσου, Επίκουρου Καθηγητή του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου της Κρήτης με θέμα "Ο ενδημισμός και η σπανιότητα των φυτών στη Μεσόγειο: Θέματα in situδιαχείρησης". 27/4/2012.
  • Ομιλία της Πέρσας Φώκιαλη, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού του Πανεπιστήμιο Αιγαίου στους φοιτητές μέσω webconference με θέμα "Περιβάλλον και ανάπτυξη. Σύγκρουση ή συμφιλίωση;". 21/3/2012.
  • Ομιλία της Αναστασίας Στεφανάκη, Διδάκτορα Τμήματος Βιολογίας Α.Π.Θ., στους φοιτητές με θέμα «Ταξινόμηση, αιθέρια έλαια και βιογεωγραφία της οικογένειας Labiatae στο Ανατολικό Αιγαίο (Νήσος Χίος, Ελλάδα και Χερσόνησος Ερυθραία, Τουρκία)». 21/3/2012. (Δείτε το video)
  • Ομιλία του Κώστα Τσολακίδη, Αναπληρωτή Καθηγητή του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου στους φοιτητές μέσω videoconference με θέμα "Η Πληροφορική και η από Aπόσταση Εκπαίδευση ως Αντιστάσεις της Εκπαίδευσης στην Κρίση ". 20/3/2012.
  • Ομιλία του Θεόδωρου Καρακώστα, Καθηγητή του Τμήματος Γεωλογίας Α.Π.Θ., στους φοιτητές του ΠΜΣ ΒΑΦ με θέμα «Μετεωρολογικά και κλιματολογικά θέματα αιχμής». 19/3/2012. (Δείτε το video

• Ξενάγηση στο Εθνικό Παρκο Δέλτα Αξιού, Λουδία, Αλίακμονα από την Υπεύθυνη Οικοξεναγήσεων του Φορέα Διαχείρισης Ε. Κατράνα. 18/11/2012.
  • Εργασία πεδίου στο όρος Βέρνον (Βίτσι). Οι φοιτητές αναγνώρισαν τους διαφορετικούς τύπους οικοτόπων και τα χαρακτηριστικά τους φυτικά είδη. Επίσκεψη στο Καταφύγιο Αρκούδας του Αρκτούρου, στο Νυμφαίο. 9-10/7/2012.(φωτογραφίες)
  • Εργασία πεδίου στο όρος Βέρμιο. Οι φοιτητές αναγνώρισαν τους διαφορετικούς τύπους οικοτόπων και των χαρακτηριστικών τους φυτικών ειδών. 28/5/2012. (φωτογραφίες)
  • Οι φοιτητές συμμετείχαν στις εκδηλώσεις του Mount Athos Area Gourmet παρουσιάζοντας σε 'Ελληνες και  Ευρωπαίους δημοσιογράφους τα "βότανα" του Αριστοτελικού βουνού (Στρατονικό όρος, περιοχή του Δικτύου NATURA 2000). Στη συνέχεια τους ξεναγήσαν στα φυτά που φιλοξενούν οι διαφορετικοί τύποι  οικοτόπων. (φωτογραφίες)
  • Οι φοιτητές συμμετείχαν σε εκδήλωση που οργάνωσε το ΠΜΣ ΒΑΦ και το Εργαστήριο Συστηματικής Βοτανικής και Φυτογεωγραφίας του Τμήματος Βιολογίας με τίτλο «Η Φύση στα πάρκα του ΑΠΘ», η οποία έγινε στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «ΑΠΘ την Κυριακή».Οι φοιτητές ξεναγήσαν τους επισκέπτες στα πάρκα του ΑΠΘ και τα φυτά της ‘Ανοιξης. 20/5/2012. (φωτογραφίες)