Κατάλογος εργασίας φυτών μιας περιοχής

Οι φοιτητές μετά το πέρας  του μαθήματος θα είναι σε θέση να:

• κατανοούν τις πληροφορίες που υπάρχουν σε καταλόγους εργασίας φυτών μιας περιοχής (χλωριδικούς καταλόγους),
  • κατανοούν τη χρησιμότητα των πληροφοριών των χλωριδικών καταλόγων σε θέματα που αφορούν στη διατήρηση της βιοποικιλότητας μιας περιοχής,
  • συντάσσουν ένα χλωριδικό κατάλογο μιας περιοχής με βάση αποξηραμένα φυτικά δείγματα.

Γνώση χειρισμού Η/Υ. Χρήση διαδικτύου. Γνώση λογισμικού Excel και Powerpoint. Ικανότητα αναζήτησης και διαχείρησης δεδομένων από τις συνδρομητικές βιβλιογραφικές βάσεις του ΑΠΘ.

Η χρησιμότητα, η διάρθρωση και οι πληροφορίες (ταξινομικές, φυτογεωγραφικές, πληθυσμιακές) που αναφέρονται σε καταλόγους φυτών μιας περιοχής (χλωριδικούς καταλόγους). Η σημασία αυτών των πληροφοριών για τη διατήρηση της βιοποικιλότητας μιας περιοχής. Σύνταξη χλωριδικού καταλόγου μιας περιοχής από συλλογή αποξηραμένων φυτικών δείγματων.

Strid, A. (Ed.), 1986. Mountain Flora of Greece, vol. 1. Cambridge University Press, Cambridge.

Strid, A., Tan, K. (Eds.), 1991. Mountain Flora of Greece, vol. 2. Edinburgh University Press, Edinburgh.

Strid, A., Tan, K. (Eds.), 1997. Flora Hellenica, vol. 1. Koeltz Scientific Books, Konigstein.

Strid, A., Tan, K. (Eds.), 1997. Flora Hellenica, vol. 2. A.R.G. Gantner Verlag K.G., Ruggell.

Καθοδηγούμενη και αυτόνομη εργασία, πρακτική εξάσκηση, παρουσίαση (γραπτή και προφορική) εργασίας.

Διαρκής αξιολόγηση με βάση την καθημερινή πρόοδο στην απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων. Αξιολόγηση της προφορικής και γραπτής εργασίας που εκπονούν οι φοιτητές.

Ο κάθε φοιτητής αξιολογείται ως προς την ικανότητά του να:

• κατανοεί τις πληροφορίες που υπάρχουν σε καταλόγους εργασίας φυτών μιας περιοχής (χλωριδικούς καταλόγους),
  • κατανοεί τη χρησιμότητα των πληροφοριών των χλωριδικών καταλόγων σε θέματα που αφορούν στη διατήρηση της βιοποικιλότητας μιας περιοχής,
  • συντάσσει ένα χλωριδικό κατάλογο μιας περιοχής με βάση αποξηραμένα φυτικά δείγματα.